Transhumanizm: wstęp

Futurologia

Jako fan technologii, nauki i wszelkiego rodzaju nowin które sprawiają, że życie ludzkie staje się lepsze, łatwiejsze lub dłuższe jestem żywotnie zainteresowany ideą transhumanizmu. Idea H+ jest mi bardzo bliska i wiążę z nią bardzo wielkie nadzieje na przyszłość gatunku. W tym wstępie podzielę się przemyśleniami które wprowadzą Cię do tematu i trochę go nakreślą z perspektywy ekonomiczno-politycznej. Jako ciekawostkę dodam, że wpis ten pierwszy raz opublikowałem w 2016. Pisząc o "kilku latach" trochę przestrzeliłem - protezy bioniczne nadal nie są bardzo oczywiste ale już faktycznie realne.

H+ na przykładzie

Bioniczne wszystko: https://www.ted.com/talks/hugh_herr_the_new_bionics_that_let_us_run_climb_and_dance?language=en

Robot Revolution: https://www.linkedin.com/feed/news/ready-for-the-robot-revolution-4980236/

Wyobraź sobie, że w wyniku nieszczęśliwego wypadku tracisz dłoń lub nawet całą rękę. Aktualne protezy nie zapewniłyby Ci dużego komfortu, sprawności czy nawet czucia w palcach. Niestety obecnie medycyna pozwala jedynie na wstawienie kikuta który niekiedy wygląda realistycznie. Przynajmniej dopóki nie spróbujesz czegoś z nim zrobić. Witaj w H+, tj. Human+, a po polsku Człowiek+ (nie mylić z różnorakimi programami rządowymi). W obrębie kilku lat, kiedy H+ stanie się faktem, proteza będzie podłączona bezpośrednio do układu nerwowego. Urządzenie będzie posiadało super dokładne mechanizmy obrotowe które pozwolą na najdokładniejsze ruchy. Dzięki temu kończyna miałaby wygląd prawdziwej, pozwalała na idealne dostosowanie do ciała, pozwała czuć, a nawet dawała większą siłę niż nasz "podstawowy" naturalny model.

Ten przykład powinien dać Ci bardzo ogólny ogląd na sytuację - w dużym skrócie idea transhumanizmu polega na połączeniu człowieka z maszyną. To kolejny krok w ewolucji, kontrolowany przez człowieka, nie zaś naturę. Oznacza to również tyle, że ludzkość ma coraz większe szanse stać się niczym nasz mityczny boski pierwowzór. Potężny, nieskończenie inteligentny i praktycznie nieśmiertelny.

Czy H+ to bajka?

W latach 60' poprzedniego wieku, kiedy ludzie lądowali na księżycu, niektórzy wizjonerzy snuli wizje magicznego roku 2000. Nasze miasta miały dotykać chmur, a wśród spiczastych wież fruwały samochody, niekiedy nawet prowadzone przez roboty. Kiedy dolecisz na księżyc z komputerem o mocy 1/16 Twojej pralki, masz prawo do pewnych daleko idących wizji. Zresztą, fantazja szła w podobnym kierunku już wcześniej. Tak czy owak, żaden z nas nie posiada latającego samochodu, a najmądrzejszy robot jaki możemy spotkać w domu potrafi odkurzać nie obijając się o każdą możliwą przeszkodę. Dlaczego więc pisanie o bionicznych kończynach i przekształcenie się w pół-Bogów ma jakąkolwiek rację bytu?

Wydaje się to być może niezbyt prawdopodobne, jednak na tym polu mamy już bardzo duże sukcesy. Nieco zastanawiający jest braku tych technologii w pop kulturze - tak naprawdę cyborgi czy wszczepy z jakiegoś powodu nigdy nie zdobyły serc mainstreamu. W świecie poza Hollywood mamy jednak żywe przykłady: od Elona Muska i jego Neuralink, przez wspomaganie niewidomych po Open Bionics i Tilly. Przykładów tego typu mógłbym pokazać jeszcze całe multum, szczególnie z ostatnich lat. Jak widzisz - przyszłość nadeszła już dziś, a wręcz wczoraj. Kiedy połączymy nawet 3 powyższe linki otrzymamy zupełnie nową generację człowieka. Mózg wspierany przez mikro chipy we wspomaganym ciele - oczy widzące wszystko, kończymy mogące znacznie więcej od ich naturalnych odpowiedników. Dodając do tego coraz lepsze algorytmy SI (AI) które zaczynają rozumieć człowieka coraz lepiej otrzymujemy naprawdę ciekawą (a zarazem wybuchową) mieszankę.

Biorąc pod uwagę powyższe uważam, że H+ nie jest bajką ani nawet pieśnią zbyt odległej przyszłości. Technologia nie jest jeszcze gotowa na rozmowę o wszczepach dla każdego, jednak jestem pewien, że w ciągu kilku lat zostaniemy zalani informacjami o “cudach” jakie dzieją się w obrębie pomocy ludziom po ciężkich wypadkach, weteranom wojennym czy emerytom. Jestem pewien, że jeszcze za naszego życia paraolimpiada nie będzie jedynie echem “prawdziwych” igrzysk. To właśnie te zawody będą ściągały największe tłumy gapiów - wyobraźcie sobie sportowców którzy w tej chwili wolą walki potrafią przenieść metaforyczne góry, a otrzymają usprawnienia które sprawią, że będą dużo szybsi, silniejsi, sprawniejsi i sprytniejsi od swoich kolegów i koleżanek z nie para-igrzysk.

To jednak rozważania dużo dalsze ale również niesłychanie ciekawe. Zapraszam do kolejnej części tego cyklu.

Autor obrazka głównego: Alexander Popov @ unsplash

Tagi: H+, Transhumanizm, Przyszłość, Biotech, Nanotech, AI, Augmentacja,